Spędziliśmy w Monachium jeden, bardzo intensywny dzień. W związku z tym, że podróżujemy z naszym maluchem, starannie zaplanowaliśmy całą trasę. Wszystko, co wynieśliśmy z naszej krótkiej podróży po Monachium: atrakcje, plan zwiedzania, ceny oraz to, co jedliśmy, przedstawiamy w naszym przewodniku. Jeżeli zastanawiasz się co warto zobaczyć w Monachium, koniecznie doczytaj ten artykuł do końca!

Czy Jeden Dzień w Monachium Wystarczy?

Jeden dzień w Monachium może nie wystarczyć, aby poznać miasto ze wszystkich stron, jednak z drugiej strony, lepiej odwiedzić Monachium w kilka godzin, niż nie robić tego wcale. To, co warto wziąć pod uwagę to fakt, że nie będziesz w stanie zobaczyć wszystkiego. Skup się na dwóch, trzech głównych punktach i nie zapomnij o odpoczynku. Jeżeli masz ochotę, możesz skorzystać z naszego 1-dniowego planu zwiedzania Monachium.

Monachium: Atrakcje i Plan Zwiedzania

W Monachium jest wiele ciekawych rzeczy do zobaczenia, jednak my skupiliśmy się na kilku, które najbardziej nas zainteresowały. Wzięliśmy pod uwagę ograniczony czas, a przede wszystkim potrzeby naszego malucha. Nie przedłużając, sprawdźmy, co warto odwiedzić w Monachium!

Pałac Nymphenburg

Schloß Nymphenburg 1
Czas zwiedzania: 2-3 godziny

Monachium atrakcje
Pałac Nymphenburg

O Pałacu Nymphenburg

Spośród wielu pięknych rzeczy do zobaczenia w Monachium, ten Pałac jest prawdopodobnie numerem jeden. Ta dawna letnia rezydencja dynastii Wittelsbach pod względem architektonicznym plasuje się w europejskiej czołówce,

Plan Zwiedzania

Rozpocznij spacer od Wielkiej Sali (zwanej także Salą Kamienną), która pozostaje niezmieniona od 1758 r. Zwróć uwagę na ogromny obraz na suficie przedstawiający Olimpijskie niebo. Następnie przejdź przez komnaty i nie przegap naszego ulubionego pokoju w pałacu – Gabinetu, urządzonego w stylu rokoko. W Północnej Galerii możesz zerknąć na duże obrazy z projektami budowlanymi w Nymphenburgu.

W Galerii Piękności Ludwika I znajdują się portrety kilkudziesięciu kobiet pochodzących z różnych klas społecznych. Najpopularniejszym obrazem jest córka szewca Schöne Münchnerin oraz hiszpańska tancerka. Obejrzyj piękne, egzotyczne drewniane meble w gabinecie Królowej i francuskie meble w sali audiencyjnej. Możesz także odwiedzić sypialnię Królowej – miejsce narodzin króla Ludwika II. Zakończ wycieczkę w pałacowej kaplicy, otwartej od kwietnia do października.

Na koniec przespaceruj się po Parku Nymphenburskim, gdzie możesz głęboko odetchnąć i nacieszyć się towarzystwem małych mieszkańców parku (przy odrobinie szczęścia spotkasz tu jelenie, króliki, żaby, wiewiórki i najróżniejsze ptaki). Nie przegap wielkich fontann, które są uważane za arcydzieła współczesnej technologii.

Posłuchaj wyjątkowego koncertu w Pałacu Nymphenburg i zapoznaj się z arcydziełami muzyki klasycznej w wykonaniu solistów i członków Filharmonii Monachijskiej.

Jak Dojechać?

Pałac Nymphenburg znajduje się w zachodniej części Monachium i można do niego łatwo dojechać środkami transportu publicznego. Dostępnych jest kilka opcji:

1| S-Bahn do Laim, a następnie autobus do Schloss Nymphenburg.

2| U-Bahn na Rotkreuzplatz, a następnie tramwaj do Schloss Nymphenburg.

Bilety

Możesz kupić jeden połączony bilet i odwiedzić w Monachium atrakcje: Pałac, Marstallmuseum i Pałace Parkowe (są one zamknięte zimą) lub kupić pojedyncze bilety na wybrane atrakcje.

 • 1 kwietnia – 15 października 11,50 € / 9 € osoba dorosła / obniżona
 • 16 października – 31 marca 8,50 € / 6,5 € osoba dorosła / obniżona
 • Dzieci poniżej 18 roku życia wchodzą bezpłatnie

Altstadt

Czas zwiedzania: 2-3 godziny

Monachium atrakcje
Widok na Altstadt

Po pełnym atrakcji poranku czas na lunch w bawarskim stylu w sercu Monachium. Wybierzmy się na spacer po najbardziej kultowych miejscach starego miasta. Altstadt to mieszanka starego i nowoczesnego Monachium.

Jak dojechać?

Wsiądź do tramwaju 17 z Romansplatz i kieruj się na Hauptbahnhof Nord. Następnie przesiądź się na S-Bahn S8 na Marienplatz.

Plac Mariacki

Przed wiekami w pojedynkach i turniejach walczyli tu rycerze, a władze miasta organizowały publiczne egzekucje. Plac pierwotnie znany jako Schrannen został nazwany Marienplatz (Plac Mariacki). Była to swego rodzaju prośba do Najświętszej Marii Panny o ochronę miasta przed epidemią cholery. Obecnie Plac Mariacki w Monachium jest pełen turystów i mieszkańców, którzy spotykają się przy kuflu piwa lub jedzą bawarską kolację. Plac zapełnia się co kilka godzin, aby obejrzeć słynny pokaz Glockenspiel.

Pokaz Glockenspiel

Glockenspiel Monachium atrakcje
Glockenspiel

Nie przegap pokazu Glockenspiel w sercu Marienplatz, który odbywa się codziennie o godzinie 11:00, 12:00 lub 17:00. Pokaz trwa około 15 minut i kończy się pojawieniem się złotego koguta.

Nowy Ratusz

Ratusz Monachium atrakcje

Pospaceruj po neogotyckim Nowym Ratuszu. W 1867 r. Radni miejscy postanowili wybudować Nowy Ratusz obok Ratusza Staromiejskiego. Budowę ukończono w 1908 roku. Fasada ratusza ozdobiona jest różnymi postaciami związanymi ze starożytnymi legendami i bawarską historią, a strzelista wieża zwieńczona jest postacią mnicha (Münchner). Udaj się na wieżę i podziwiaj widok z galerii nad zegarem.

Frauenkirche

Przechadzając się po Altstadt i podziwiając dostępne w tej części Monachium atrakcje, na pewno nie przeoczysz Frauenkirche (Katedry Najświętszej Marii Panny), która jest najwyższym budynkiem w tej części miasta. Góruje ona nad miastem, a wraz z jej charakterystycznymi przyciętymi wieżami stanowi niewątpliwie jeden z najsłynniejszych lokalnych budynków i wizytówkę miasta.

Legenda głosi, że sam diabeł pomógł budowniczym katedry, a w zamian zażądał, aby katedra została pozbawiona okien. Ostatecznie świątynia ma okna, ale kiedy spojrzysz pod odpowiednim kątem, są one prawie niewidoczne.

Viktualienmarkt

Viktualienmarkt Monachium zwiedzanie

W Viktualienmarkt możesz kupić świeże owoce, kawałek sera lub inne lokalne delikatesy. Jest to miejsce kolorowe i pełne zapachów. Jeśli szukasz dziwnych lub trudno dostępnych artykułów spożywczych, prawdopodobnie znajdziesz je tutaj. Sam targ znajduje się kilka kroków od Starego Ratusza.

Stary Ratusz

Nie zapomnij rzucić okiem na Ratusz Staromiejski. Oryginalny Altes Rathaus został całkowicie zniszczony podczas pożaru w XV wieku. Następnie został przebudowany w stylu gotyckim przez Jörga von Halsbacha (który był także odpowiedzialny za budowę Frauenkirche). Budynek został ponownie zniszczony podczas II wojny światowej i znów odbudowany na podstawie oryginalnych planów z XV wieku. Obecnie Stary Ratusz służy jako budynek reprezentacyjny rady miasta

Hofbräuhaus am Platzl

Hofbräuhaus am Platzl to najsłynniejszy browar w mieście i największa atrakcja turystyczna miasta. Wewnątrz browaru znajdują się stoły i ławki oraz duży ogród na dziedzińcu. Jeśli masz ochotę skosztować bawarskich specjałów, jest to najlepsze miejsce. Możesz także dołączyć do wycieczki z przewodnikiem i odkryć wszystkie ukryte tajemnice tego miejsca.

Ogród Angielski(Englischer Garten)

Czas zwiedzania: 2-3 godziny

Ogród Angielski Monachium
Monopteros w Ogrodzie Angielskim

Trasa spacerowa

Ogród Angielski to nasze ulubione miejsce w Monachium i chwilami czuliśmy się jak w nowojorskim Central Parku. Weź kilka precli, piwo i koc i ciesz się popołudniowym odpoczynkiem na trawie, zdrzemnij się lub przypatrz się jak relaksują się mieszkańcy Monachium. Nie przegap:

Chińska Wieża – spróbuj bawarskiego jedzenia przy zimnym piwie

Monopteros – jest kopią greckiej świątyni. Wejdź na górę i ciesz się widokami.

Japoński Domek Herbaciany – weź udział w tradycyjnej, japońskiej ceremonii parzenia herbaty.

Jak dojechać?

Z Marienplatz można dojść do Ogrodu Angielskiego na piechotę, a przejście do południowej części parku powinien zająć około 15 minut.

5 Ciekawostek o Monachium

 • W Bawarii piwo traktowane jest jako posiłek.
 • Jimi Hendrix zniszczył swoją pierwszą gitarę na koncercie w Monachium.
 • The Neues Kino Gabriel jest najprawdopodobniej najstarszym kinem w Niemczech i na świecie!
 • Nudyści w Monachium są bardzo mile widziani! Istnieją specjalne miejsca (na przykład w Ogrodzie Angielskim) przeznaczone właśnie dla nudystów.
 • W Monachium zawsze będziesz na czas – transport publiczny jest tu znany jako najbardziej punktualny na świecie.

Poruszanie się po Monachium

Na piechotę

Jeżeli masz tylko 24 godziny na zwiedzanie miasta, polecamy spacery, a od czasu do czasu skorzystanie z komunikacji miejskiej (np. żeby dojechać do Pałacu Nymphenburg).

Public transport

Możesz wybierać między metrem, pociągami podmiejskimi S-Bahn, tramwajami lub autobusami. Sprawdź aktualny rozkład jazdy.

Bilety: Łatwo się zgubić przy zakupie biletu komunikacji miejskiej, gdyż do wyboru jest długa lista różnych rodzajów biletów obowiązujących w różnych strefach i dla różnej liczby pasażerów.

Na 1-dniową wycieczkę po Monachium zalecamy zakup Single Tageskarte Innenraum za 6,70 €, jeśli podróżujesz samotnie z maluchem lub Gruppen Tageskarte Innenraum za 12,80 €, jeśli wybierasz się z co najmniej jeszcze jedną osobą dorosłą. Także dwoje dzieci w wieku 6-14 lat liczy się jako 1 osoba dorosła.

Jeśli wolisz kupić bilety pojedyncze, są one ważne przez trzy godziny i kosztują 2,90 €. Bilety krótkodystansowe są ważne do czterech przystanków i kosztują 1,50 €. Więcej informacji na temat transportu publicznego w Monachium można znaleźć tutaj: Munich Public Transportation

Hop-On Hop-Off Bus Tour

Jeśli jeszcze nie jesteś pewien, co robić w Monachium, a mimo to, chcesz zobaczyć jak najwięcej atrakcji, Hop On Hop Off Bus Tour może być dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Wybierz wycieczkę po Monachium z dwóch dostępnych opcji odpowiednich na jednodniową wycieczkę:

City Tour: Sprawdź Dostępność

 • 6 przystanków.
 • Czas trwania: 1 godzina.
 • Bilety online: dorośli 88 PLN / dzieci do 5 lat za darmo / dzieci 5-15 lat 55 PLN.

Bilet całodzienny – 3 trasy: Sprawdź dostępność

 • City Tour + Nymphenburg-Olympia Tour + Schwabing Tour – 12 przystanków.
 • Czas trwania: cały dzień, możesz wsiadać i wysiadać kiedykolwiek i gdziekolwiek zechcesz.
 • Bilety online: dorośli 110 PLN / dzieci do 4 lat za darmo / dzieci 5-15 lat 60 PLN.

Ceny w Monachium

 • Obiad w niedrogiej restauracji: 13€
 • Piwo 0,5 l w restauracji: 3.80€
 • Woda 1,5 l w sklepie: 0.60€
 • Cappuccino: 3€
 • Bilet komunikacji miejskiej: 3.30€
 • Benzyna 1 l: 1.42€

Co Zjeść w Monachium?

Precel

Masz cały dzień, aby cieszyć się bawarskim jedzeniem. Oto nasze ulubione frykasy:

Piwo – dalsze komentarze nie są potrzebne. Jest to prawdopodobnie najpopularniejszy posiłek w Bawarii.

Biała kiełbasa (Weisswurst) ze słodką musztardą – rozpocznij dzień od najbardziej kultowego posiłku bawarskiego posiłku.

Pretzel – delektuj się nim gdziekolwiek jesteś i nie zapomnij przywieź kilku precli ze sobą. To idealna bawarska przekąska.

Spaetzle – makaron z serem w bawarskim stylu.

Schnitzel – kotlet cielęcy. Przepis pochodzi z Austrii, ale jest również bardzo popularny w Niemczech. Dodaj sałatkę ziemniaczaną lub knedle i zjedz królewską kolację. Piwo nie jest opcjonalne!

Gdzie Nocować w Monachium?

Jugend- und Familienhotel Augustin

Am Bavariapark 16

hotel augustin

W Hotelu Augustin poczujesz się jak w domu. Rozpocznij swój intensywny dzień od pysznego śniadania – dostępne w mieście Monachium atrakcje są w zasięgu spaceru.

Spośród wielu hoteli w Monachium, Augustin znajduje się w jednym z najlepszych miejsc na pobyt w mieście, bardzo blisko terenów Oktoberfest. Nowoczesne i przestronne pokoje o niepowtarzalnym wystroju gwarantują dużo miejsca, także do zabawy z dzieckiem.

Hotel został zbudowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, a właściciele dokładają wszelkich starań, aby chronić środowisko naturalne. Przyjazny, pomocny i profesjonalny personel sprawi, że wizyta będzie jeszcze bardziej komfortowa.

Sprawdź Ceny i Dostępność


Monachium: Atrakcje i Zwiedzanie – Kończymy!

Mamy nadzieję, że nasz przewodnik okaże się dla Ciebie przydatny i udało się nam Cię przekonać, że w Monachium jest wiele ekscytujących rzeczy do zrobienia, nawet w ciągu jednego dnia! Daj nam znać w komentarzu, jakie jeszcze warte zobaczenia w Monachium atrakcje możemy dodać do naszej listy.

Jeżeli będziesz Monachium, odwiedź także Norymbergę – nasz przewodnik, na pewno Ci w tym pomoże!

Odpowiedz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.