Jak spędzić jeden dzień w Norymberdze i zobaczyć jak najwięcej? W mieście Norymberga atrakcje są dosłownie w zasięgu spaceru. Zobacz, co warto zobaczyć w tym pięknym mieście mając do dyspozycji tylko jeden dzień.

Czy Jeden Dzień w Norymberdze Wystarczy na Zwiedzanie?

Wszystko zależy od tego, co chcesz zwiedzić. Jeżeli planujesz zobaczyć przepiękną architekturę miasta i najważniejsze zabytki – możesz to zrobić w jeden dzień. Jeżeli dodatkowo planujesz zobaczyć muzea, których w Norymberdze jest dosyć dużo – zaplanuj 2-dniowy wyjazd.

Dlaczego Pojechaliśmy do Norymbergi?

Interesuje nas historia II Wojny Światowej, spodobała nam się architektura miasta i mieliśmy ochotę zobaczyć ją na żywo, ponadto chcieliśmy poznać lepiej Frankonię. Norymberga spełniła wszystkie nasze oczekiwania, mimo że spędziliśmy w niej jeden dzień.

Kiedy Warto Pojechać?

W mieście Norymberga atrakcje na wolnym powietrzu mogą wypełnić cały dzień zwiedzania, dlatego warto wybrać się tam od wiosny do jesieni. W razie brzydkiej pogody, można sprawdzić ofertę licznych muzeów w mieście. Ponadto polecamy wybrać się do Norymbergi w grudniu i odwiedzić słynny Jarmark Bożonarodzeniowy.

Norymberga: Atrakcje i Zabytki

Zamek Cesarski i Muzeum

Burg 13
Czas zwiedzania: 1 – 2 godziny

Norymberga atrakcje
Zamek Cesarski w Norymberdze

W średniowieczu, Zamek Cesarski (Kaiserburg) w Norymberdze stanowił jeden z najważniejszych, ufortyfikowanych budowli w Imperium Rzymskim. Obecnie jest to jeden z najbardziej znanych zabytków mieście.

Co zobaczyć: Spójrz na przepiękną panoramę starego miasta, przejdź do kaplicy (Double Chapel) oraz odwiedź wystawę “Cesarz-Cesarstwo-Miasto”, aby lepiej zrozumieć historię tego miejsca. Ponadto znajdziesz tu informacje na temat Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego i roli Norymbergi w jego historii. Miłośnicy średniowiecza będą zachwyceni wystawą w Imperial Castle Museum.

Jak dojechać: Tramwaj 4, Autobus 36 or U-Bahn U1
Godziny otwarcia:
Kwiecień – Wrzesień: codziennie od 9:00 do 18:00;
Październik – Marzec: codziennie od 10:00 do 16:00
Wstęp: Bilet łączony (Palas i Double Chapel + Deep Well + Wieża Sinwell + Muzeum zamkowe) 7€ normalny, 6€ ulgowy. Więcej informacji tutaj

Widok na miasto Norymberga atrakcje
Widok z tarasu zamkowego

Porada: jeżeli podróżujesz z wózkiem możesz go zostawić w przechowalni przy wejściu do muzeum – zapytaj obsługę o pomoc.

Tiergärtnertorplatz

Tiergärtnertorplatz
Czas zwiedzania: 30 min

Norymberga atrakcje i zwiedzanie
Tiergärtnertorplatz

Tiergärtnertorplatz położony jest w pobliżu Zamku Cesarskiego. Jest to urocze miejsce, gdzie możesz odpocząć i podziwiać piękny widok na historyczną część miasta i charakterystyczną architekturę. Jeżeli masz ochotę, możesz spróbować lokalnego piwa lub wypić kawę i kontynuować zwiedzanie.

Dom Albrechta Dürera

Albrecht-Dürer-Straße 39
Czas zwiedzania: 30 min

Norymberga atrakcje: Albrecht Durer
Albrecht Dürer

Jeżeli nie do końca kojarzysz postać Albrechta Dürera, zerknij na jego autoportret – możliwe, że już kiedyś udało Ci się zobaczyć reprodukcję jednego z jego dzieł. Wstąp do Domu Albrechta Dürera, obejrzyj kopie jego obrazów i dowiedz się więcej o życiu artysty.

Godziny otwarcia:
Wtorek, Środa, Piątek: 10:00 – 17:00
Czwartek: 10:00 -20:00
Weekendy, święta: 10:00 -18:00
Wstęp: 6€ bilet normalny, 1.5€ bilet ulgowy

Norymberga atrakcje
Po prawej dom Albrechta Dürera

Hauptmarkt i Piękna Fontanna

Altstadt – St. Sebald
Czas zwiedzania: 30 min – 1 godzina

Norymberga atrakcje - fontanna
Piękna Fontanna

Odwiedź główny plac w Norymberdze, zwany Hauptmarkt i poczuj tętniącą życiem atmosferę miasta. Codziennie, oprócz niedzieli, odbywa się tu targ, na którym można kupić lokalne jedzenie, pamiątki lub kwiaty. Nie zapomnij spojrzeć na Piękną Fontannę (Schoner Brunner) i porównać ją z oświetloną świąteczną wersją, którą możesz zobaczyć na wielu pocztówkach zawierających popularne w mieście Norymberga atrakcje.

Szpital Ducha Świętego

Spitalgasse 16
Czas zwiedzania: 15 min

Norymberga Szpital Ducha Świętego
Widok na Szpital Ducha Świętego

Ten malowniczy widok to nasze ulubione miejsce w Norymberdze. Szpital Ducha Świętego powstał w XIV wieku i był największym prywatnym darem Świętego Cesarstwa Rzymskiego aż do początku XVI wieku. Kiedyś była tam lokalna restauracja, ale obecnie miejsce jest zamknięte dla zwiedzających.

Most Fleischbrücke

An der Fleischbrücke
Czas zwiedzania: 15 min

Fleisch Bridge
Fleisch Bridge

Most Fleischbrücke łączy dzielnice St. Sebald i St. Lorenz i jest kolejnym malowniczym miejscem w Norymberdze, położonym dosłownie kilka kroków od Szpitala Ducha Świętego. Oprócz bycia największym łukowym mostem murowanym w Niemczech w czasie jego budowy, most ten praktycznie nie zmienił się od 1599 roku i przetrwał II wojnę światową prawie bez szwanku.

Muzeum Zabawek (Spielzeugmuseum)

Karlstraße 13-15
Czas zwiedzania: 30 min – 1 godzina

Muzeum Zabawek w Norymberdze
Muzeum Zabawek

Nasz brzdąc był jeszcze za mały, aby docenić to miejsce, ale w końcu wszyscy jesteśmy dziećmi 🙂 Gorąco polecamy odwiedziny w Muzeum Zabawek. Można tu zobaczyć tradycyjne drewniane zabawki, samochody, pociągi, LEGO, Barbie, gry komputerowe i zabawki Lehmann. Wiesz, że pluszowe misie zostały wymyślone w Niemczech i USA prawie w tym samym czasie? Zwiedzając muzeum możesz dowiedzieć się więcej interesujących faktów. Wystawa zabawek znajduje się głównie za szybą, ale dla dzieci przygotowano specjalny kącik zabaw.

Godziny otwarcia:
Wtorek – Piątek: 10:00 -17:00
Weekendy, święta: 10:00 – 18:00
Wstęp: 6€ normalny, 1.5€ ulgowy

Muzeum Transportu

Lessingstrasse 6
Czas zwiedzania: 1 – 2 godziny

Muzeum transportu Norymberga
Muzeum Transportu

To jedno z najbardziej zaskakujących i jednocześnie najciekawszych muzeów, które ostatnio odwiedziliśmy. Nie musisz być fanem kolei, aby spędzić tu miło czas, dlatego to nasza obowiązkowa polecajka w Norymberdze! DB Museum to najstarsze muzeum kolejnictwa na świecie. Możesz tu poznać historię kolei w Niemczech, zobaczyć około 40 legend kolejnictwa, ponad 2000 modeli oraz cyfrowy model słynnej lokomotywy parowej Adler.

Jak dojechać: 15 minut spacerem od Starego Miasta
Godziny otwarcia:
Wtorek – Piątek: 9:00 – 17:00
Weekendy i święta: 10:00 – 18:00
Wstęp: 6€ normalny, 5€ ulgowy

Jarmark Bożonarodzeniowy w Norymberdze

Jarmark Bożonarodzeniowy w Norymberdze

Jarmark Bożonarodzeniowy w Norymberdze znany jest pod nazwą Christkindlesmarkt. Odwiedzając go w grudniu, masz szansę poznać Chrystusa, który odwiedza Jarmark od wtorku do piątku o 15:00. Chwyć kubek grzanego wina i spaceruj między straganami pełnymi wyjątkowego rękodzieła, ozdób choinkowych i pamiątek. Poczuj średniowieczną atmosferę tego miejsca i jeśli chcesz, dołącz do uroczej wycieczki dyliżansem lub obejrzyj procesję ze światłami, kierującą się w stronę Zamku Cesarskiego.

Nie przegap również koncertów kolęd w pobliskich kościołach. Specjalna potrawa, której musisz spróbować to oryginalny piernik norymberski o nazwie Lebkuchen, który posiada Chronione Oznaczenie Geograficzne w Europie. Pierniki są pieczone w Norymberdze od ponad 600 lat, dodaje się do nich dużą ilość przypraw, migdałów, orzechów i co ciekawe, praktycznie nie zawierają mąki.

5 Ciekawostek o Norymberdze

 • Jarmark Bożonarodzeniowy w Norymberdze jest uważany za jeden z najpiękniejszych w Europie.
 • W latach 1945–1949 w mieście odbyła się seria 13 procesów w celu postawienia przed wymiarem sprawiedliwości nazistowskich zbrodniarzy wojennych.
 • Kodeks Norymberski jest zbiorem zasad etyki stosowanych podczas badań i eksperymentów na ludziach.
 • Pierwsza kolej w Niemczech została otwarta w Norymberdze w 1835 roku.
 • Tu urodził się Albrecht Dürer, słynny malarz, grafik i teoretyk.

Poruszanie się po Norymberdze

Na piechotę

Udaj się na spacer, aby lepiej poczuć rytm i atmosferę miasta. Przechadzaj się po przytulnych ulicach Norymbergi, poznaj miejscowych i poczuj się częścią miasta. Kto wie, może odkryjesz rzeczy, o których nie wspominają przewodniki?

Wskazówka: jeśli podróżujesz z małym dzieckiem, nie zapomnij o nosidełku, ponieważ jest kilka miejsc, w których wygodniej jest nosić swoje go brzdąca niż przenosić wózek po brukowanych chodnikach.

Nuremberg with a toddler
Spacer po Norymberdze

Transport Publiczny

Podróżując po mieście Norymberga atrakcje i okoliczne miejscowości możesz odkrywać za pomocą U-Bahna (metra), S-Bahna (szybkiego tranzytu) i pociągów regionalnych.

Więcej o biletach i ich cenach znajdziesz tutaj: https://www.vgn.de/en/tickets/

Ceny w Norymberdze

 • Posiłek w średniej klasy restauracji: 10€
 • Piwo 0,5 l w restauracji: 3,40€
 • Woda 1,5 l w sklepie: 0,33€
 • Cappuccino: 2,90€
 • Bilet komunikacji miejskiej w jedną stronę: 3,10€
 • Benzyna 1 l: 1,43€

Informacja Turystyczna

Jeżeli chcesz być na bieżąco z tym, co aktualnie dzieje się w Norymberdze, odwiedź stronę Convention and Tourist Board Nuremberg aby sprawdzić informacje o wydarzeniach, które odbędą się podczas Twojego pobytu. Ponadto podczas pobytu zawsze możesz udać się do Informacji Turystycznej w Norymberdze (Konigstrasse 93), aby uzyskać więcej informacji o mieście i dalsze rekomendacje na temat tego, które miejsca warto odwiedzić podczas podróży.

Nürnberg Card

Możesz rozważyć zakup karty Nürnberg (+ Fürth), dzięki której otrzymasz bezpłatny wstęp do ponad 40 muzeów i darmowy transport publiczny w strefie A przez 2 dni. Jest to świetna okazja, jeśli planujesz intensywne zwiedzanie w Norymberdze! Cena karty dla osoby dorosłej wynosi 28€, a dla dzieci w wieku od 6 do 11 lat jest to koszt 6€.

Nuremberg card
Nurnberg Card

Co Zjeść w Norymberdze?

Jeśli planujesz spędzić tylko jeden dzień w Norymberdze, musisz spróbować lokalnej kuchni, która jest przygotowywana na podstawie najlepszych składników i tradycyjnych przepisów. Na szczęście masz cały dzień, aby cieszyć się bawarskim i frankońskim jedzeniem, więc wykorzystaj go jak najlepiej.

one-day-in-nuremberg
Bretzel

Nie zapomnij skosztować:

 • Kellerbier – wypróbuj mistrzowskie norymberskie piwo, a następnie kup sześciopak, aby zabrać go ze sobą do domu!
 • Schaufele – danie jest zrobione z łopatki świni i upieczone na kości. Można je zamówić na przykład z kapustą i kopytkami wypełnionymi kostkami chleba. Dla wyjaśnienia, jest to typowe danie z regionu!
 • Drei im Weggla – trzy kiełbaski w jednej bułce to doskonały norymberski street food.
 • Grilowane kiełbaski – w 2003 r. kiełbasa norymberska była pierwszą w Europie, która uzyskała „chronione oznaczenie geograficzne” w UE, więc nie wahaj się spróbować tego przysmaku.
 • Bretzel – zwany także preclem. Punkt obowiązkowy!
 • Lebkuchen – jest bardzo popularnym piernikiem we Frankonii ze względu na swój wyjątkowy smak. Jest pełen przypraw, migdałów, orzechów i prawie bez mąki! Kup więcej, ponieważ są one również sprzedawane w ozdobnych opakowaniach.

Gdzie Nocować w Norymberdze?

Melter Hotel & Apartments

Königstraße 41

Melter Norymberga
Melter Hotel & Apartments

Jeśli planujesz odwiedzić Norymbergę, gorąco polecamy ten hotel apartamentowy. Melter Hotel & Apartments znajduje się na Starym Mieście tuż obok deptaka. Kilka kroków od hotelu znajdują się restauracje, puby i sklepy.

Nowoczesne i funkcjonalne apartamenty wyposażone są w wygodne łóżka, strefę dzienną, aneks kuchenny ze wszystkimi akcesoriami (np. ekspresem do kawy), płaski telewizor, szybkie Wi-Fi i przestronną łazienkę. W pokoju można łatwo wstawić łóżeczko dziecięce, jest także dużo miejsca do zabawy. Przyjazny i profesjonalny personel chętnie doradzi Ci, co warto zobaczyć w Norymberdze w ciągu jednego dnia i odpowie na wszystkie Twoje pytania. Śniadanie w formie bufetu serwowane jest w sąsiedniej restauracji. Spędziliśmy wspaniały czas w tym miejscu i możemy szczerze polecić go wszystkim.

Sprawdź dostępność

Booking.com

Norymberga: atrakcje i podsumowanie

Mamy nadzieję, że spodobał Ci się nasz przewodnik po Norymberdze i wiesz już, jak zaplanować idealny dzień w mieście. Jak widać, istnieje wiele ekscytujących rzeczy do zrobienia w Norymberdze i uwierz nam – jest o wiele więcej do zobaczenia, jeśli tylko dysponujesz dodatkowym dniem!

Jeżeli planujesz odwiedzić stolicę Bawarii, polecamy nasz przewodnik po Monachium.

Odpowiedz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.